Bean to bar čokolády vs. masový predaj v supermarketoch
Výrobcov čokolád existuje obrovské množstvo. Nie je však čokoláda ako čokoláda. Nielen na pultoch predajní, ale zrejme aj v našich domácnostiach sa často vyskytujú produkty, ktoré nakupujeme masovo a bezhlavo. Kvantita pred kvalitou dokáže na istý čas vzbudiť náš pocit dobrého výberu, či si to však hovorí aj naše telo a chuťové poháriky, je úplne iný pohľad na vec. Bean to bar čokolády pomaly prichádzajú aj do slovenských predajní. Som presvedčená, že čokolády postupne začínajú patriť medzi produkty, ktorých zloženie nás zaujíma...
- Výroba bean to bar čokolády
Ak sa ti doposiaľ zdali bean to bar čokolády (v doslovnom preklade od bôbu k tabuľke čokolády) drahé, možno predsa len zmeníš názor. Pravá tablička čokolády musí prejsť celým procesom od zberu plodov kakaovníka, fermentácie, sušenia, čistenia, cez praženie, drvenie a mletie bôbov. Potom nasleduje mixovanie, tzv. pressovanie, konšovanie, nakoniec temperovanie a samotné balenie čokolády. Tento zdĺhavý proces si vyžaduje množstvo šikovných ľudí v čokolatierskom remesle.
Proces začína zberom, kedy sa plody kakaovníka oddeľujú od kmeňa špeciálnymi mačetami. Plantážnici musia byť veľmi opatrní, aby nepoškodili kôru stromu. Kakaovník je aj pri najmenšom poškodení kôry náchylný dostať infekciu.
Plody sa po zbere rozdeľujú mačetami a vyberajú sa z nich semená so zvyškami bielej dužiny. Následne môže začať proces fermentácie, ktorý najčastejšie prebieha v krabiciach z cédrového dreva 5 až 7 dní. Tento proces prebieha prirodzene. Na plodoch sa vyskytujú mikroorganizmy – kvasné baktérie, ktoré dužinu rozkladajú. Dužina v tomto procese skvapalnie a kakaové bôby tak zostanú čisté. Plantážni robotníci a pestovatelia kakaa musia odviesť kus práce, no málokto z nás si uvedomuje, že čokoládu máme práve vďaka nim.
V ďalšom procese výroby nasleduje sušenie, ktoré sa robí vonku na slnku alebo v sušiacich zariadeniach. Usušené a vyčistené kakaové bôby sa môžu následne pražiť. Existujú dva spôsoby, buď sa upražia celé kakaové bôby a osemenia sa z nich uvoľnia počas praženia alebo sa bôby najskôr olúpu, rozdrvia a až potom upražia. Teplota praženia, samozrejme, závisí od druhu kakaových bôbov.
Jemnú kakaovú hmotu neskôr získavame vďaka špeciálnym mlynom. Následne sa z tejto drviny v hydraulických lisoch uvoľňuje kakaový tuk, tzv. čokoládový likér. V špeciálnom pressovači sa vďaka vysokému tlaku oddeľuje z kakaovej hmoty kakaové maslo, ktoré je súčasťou každej pravej bean to bar čokolády. Nazývame ho aj presscake (kakaový koláč). Čokoláda sa potom podľa individuálnych receptúr dochucuje.
Tento proces pokračuje tzv. konšovaním, trpezlivým miešaním, kedy sa čokoláda mení na kvapalnú konzistenciu, vďaka čomu sa zjemní a môže nasledovať temperovanie a tvarovanie.
Ak si si myslel/a, že biela čokoláda nie je čokoládou, si na omyle. Biela čokoláda obsahuje vyšší podiel kakaového masla, ktorý je súčasťou bôbov kakaovníka. Proces výroby bean to bar čokolád je zložitejší, nákladnejší a zdĺhavejší, preto v čokoládach nachádzame množstvo umelých tukov, ktoré z kakaových bôbov nepochádzajú. Biele čokolády sú často odsudzované vďaka svojej chuti plnej rastlinných tukov. Ochutnaj však bielu bean to bar čokoládu a možno predsa len zmeníš názor!
- A že prečo jesť plantážne čokolády?
Kakaové bôby radíme medzi potraviny s vysokou výživovou hodnotou a mnohými blahodarnými účinkami pre naše telo i myseľ.
Obsahujú:
- 55 % tuku,
- 14 % bielkovín,
- 9 % škrobu,
- 2,6 % minerálnych látok,
- 5 % vody,
- 14 % nedusíkatých látok,
- 1,5 % teobromínu
- 0,2 % kofeínu
V čokoláde s vysokým obsahom kakaa môžeme nájsť flavonoidy. Posledné výskumy potvrdzujú, že kakao vďaka nim znižuje hladinu cholesterolu a riziko upchania ciev, čo je dostatočným dôvodom na to, aby sme do svojho tela trocha investovali a na výbere potravín si dali viac záležať. Pravidelná konzumácia pravej horkej čokolády tak dokáže znížiť riziko infarktu údajne až o 50 %. Čokoláda sa tiež považuje za akýsi zdroj šťastia, pretože obsahuje fenyletylamín.
Práve kakao a kakaové maslo sú kľúčovým obsahom čokolády, ktorý by nemal byť nahrádzaný ničím iným.
Každá značka čokolády býva dochucovaná individuálne, podľa receptúry, ale najčastejšie vo väčšine čokolád nájdeme sójový lecitín a prírodnú vanilku. Pokiaľ sa však v zložení čokolády nenachádza kakaové maslo, ale napr. margarín alebo palmový olej, nemali by sme ju čokoládou nazývať. Masoví výrobcovia musia nakupovať hotovú čokoládovú hmotu, vďaka ktorej celý proces urýchlia. Zabezpečia tak predaj v obchodných reťazcoch, ktoré potrebujú čokoládu neustále, vo veľkom množstve a ideálne za čo najnižšiu sumu. Táto čokoláda však „zabíja“ všetky priaznivé účinky, ktoré čisté kakao obsahuje.
- Kde kúpiš prémiové čokolády?
Prémiové čokoládky v súčasnosti nie je možné zakúpiť vo väčšine supermarketov, ale verím, že slovenskí spotrebitelia si dávajú čím ďalej, tým viac na sebe a svojom tele záležať a vyhľadávajú kvalitné produkty. Bean to bar čokolády môžeš zakúpiť najmä v biobchodoch, v YEME plnochutné potraviny a tiež v našom e-shope Xocolaters. :)